Začněte nákupem kvalitního školního batohu

 

Anatomický školní batoh Stil pro prvňáčkyZdraví máme jenom jedno. Obzvlášť to platí pro děti. Pokud si v mladém věku zničí záda a nebudou správně růst, bude je to trápit celý život. Nehazardujte s jejich zdravím a vyberte svému školákovi správný batoh.

 

Jak chránit dětskou páteř? Jak vybrat a nosit batoh do školy?

Podle lékařů má už na prvním stupni více než polovina dětí vadné držení těla, horší stabilitu a problémy s páteří. Špatný školní batoh bez vyztužených zad, s měkkým dnem a nekvalitní konstrukcí může vše zhoršit. Výsledkem může být skolióza, bolesti krční a bederní páteře, ale i hlavy.  

 

Kvalitní aktovka je základ

Anatomický školní batoh Stil pro prvňáčky

Pokud máte doma malého školáka, důkladně si prohlédněte jeho aktovku či batoh. Obecně platí, že pro malé děti – prvňáky a druháky – je vhodnější aktovka. Má totiž pevné dno a tužší konstrukci, která na záda lépe přiléhá a přispívá tak ke správnému držení těla. Pro starší děti je pak vhodnější školní batoh, který se jim během růstu lépe přizpůsobí.

 

Klíčová je i váha. Děti by na zádech neměly nosit více než 10 % své vlastní hmotnosti. To je však v praxi často problém dodržet. Učebnice, sešity, další pomůcky, svačina... často jsou aktovky doslova nacpané k prasknutí. Proto musí být co nejvíce odlehčené samotné batohy a aktovky do školy. Batohy Stil pro prvňáčky váží 0,99 kg a batohy pro větší školáky a studenty jen 0,8 kg
 

Kroutí se pod těžkou aktovkou? Odlehčete mu

Jak si váhu aktovky dále pohlídat? Vždy kontrolujte, zda si školák bere jen ty učebnice, které na daný den potřebuje. Ty nejtěžší věci mu uložte co nejblíže k zádům, aby dítě nenutily do nezdravého záklonu. Ulehčit zádům svého dítěte můžete třeba i tak, že mu přibalíte prázdnou láhev na pití, třeba jen se sirupem, kterou si naplní vodou až ve škole.

Naprostou nutností jsou anatomicky tvarovaná záda. Ta svým vyztužením musí pevně doléhat na záda. Vybírejte batoh se širokými ramenními popruhy. Ty totiž rozloží váhu batohu na větší část zad. Při správném nošení by popruhy neměly být prověšené a spodní část aktovky či batohu má těsně doléhat na spodní část zad.
 

Že do batohu doroste? Ano, ale nezdravě!

Rodiče někdy napáchají více škody než užitku prostě jen tím, že se snaží ušetřit. Samozřejmě to myslíte dobře, ale nekupujte školákovi zbytečně velkou aktovku s tím, že do ní za rok doroste a vydrží mu tak déle. Taková aktovka se nepřizpůsobí jeho výšce a postavě a nebude mu správně pasovat na záda. Všechny její funkce tak přijdou vniveč a aktovka, která by jinému dítěti záda chránila, může vašemu školákovi uškodit. Aktovka by nikdy neměla přesáhnout linii ramen a zároveň jít ve spodní části pod úroveň boků. Zdraví vašeho dítěte není místo, kde by se vyplatilo šetřit. Určitě se více vyplatí koupit na příští školní rok znovu nový batoh, než riskovat zdravotní problémy vašeho dítěte.

Pokud nakoupíte aktovku, která všechny doporučení splňuje – třeba v naší široké nabídce aktovek pro prvňáčky – nemáte automaticky vyhráno. Všímejte si, jak dítě batoh nosí a co v něm nosí. Rozhodně není dobré, aby ho nosilo v jedné ruce nebo přes jedno rameno. To je pro školáka stejný nápor, jako kdyby posiloval třeba hodinu jeden jediný sval. Na to není dětské tělo v takovém věku připravené.
 

 

 

Doporučujeme další články:

 

Jak vybrat aktovku pro prvňáčka?

Anatomický školní batoh Stil pro prvňáčky

Reflexní prvky na batohu. Proč je to tak důležité?

Anatomický školní batoh Stil pro prvňáčky